Bóle stóp - zmiany i choroby

2023-02-27
Bóle stóp - zmiany i choroby

Dolegliwości bólowe, niezależnie od ich nasilenia i umiejscowienia, zawsze powodują dyskomfort i przyczyniają się do dysfunkcji całego organizmu. Przykładem takiej przykrej dolegliwości jest ból stopy, dolegliwy i zaburzający funkcjonalność codziennego życia.

  • Naturalność

Co może być przyczyną bólu stopy?

Stopy mogą boleć z powodu wielu różnorodnych przyczyn. Często będzie to spowodowane urazami i lub nadmiernym przeciążeniem, chorobą ogólnoustrojową - np. dna moczanowa, rwa kulszowa czy neuropatie obwodowe - ale najczęściej będą to schorzenia dotyczące ich bezpośrednio. Choroby stóp mogą być wielorakie i obejmować różny ich obszar. Wśród nich należy wymienić m.in.:

  • paluch koślawy (halluks),
  • ostroga piętowa,
  • wrastający paznokieć,
  • nagniotki i choroby grzybicze powodujące zmiany skórne na stopach.

Każda z nich może wywoływać dotkliwe bóle stóp. Problem ze stopami pojawia się zazwyczaj w wyniku zaniedbań higienicznych, lub noszenia zbyt ciasnego, źle dobranego obuwia. Znaczenie mają również rodzaj pracy (stojąca), nadwaga, oraz predyspozycje genetyczne.

  • Naturalność

Choroby palców u nóg

Bolesność palców u nóg może mieć różne podłoża. Często jest wywołana przez paluch koślawy, polegający na zdeformowaniu pierwszego palca stopy, objawiający się znacznym bocznym odchyleniem. Powoduje to uporczywy, specyficzny ból podczas chodzenia. Inną chorobą palców u nóg jest tzw. stopa atlety, czyli grzybica międzypalcowa. Pojawia się ona zazwyczaj między czwartym i piątym palcem. Objawem jest pękająca skóra między palcami, czemu towarzyszy świąd i silny, piekący ból. Ból palców u nóg może także spowodować wrastający paznokieć, powodujący zaczerwienienie i bardzo bolesną opuchliznę palców. Równie często atakują palce stóp nagniotki i odciski. To również uciążliwa i bolesna dolegliwość, ilustruje to nawet powiedzenie: "nadepnąć komuś na odcisk".

Choroby pięt

Bardzo poważną i bolesną chorobą pięt jest ostroga piętowa, która jest skutkiem długotrwałego zapalenia rozciągna podeszwowego. Objawem, oprócz silnego bólu, jest obrzęk, narośl powstała ze zgrubiałej skóry umiejscowiona nad piętą, oraz widoczna i wyczuwalna wystająca kość na pięcie. Stopy może również atakować grzybica pięt. Objawy są typowe dla tego typu schorzenia: naskórek staje się białawy i wilgotny, pojawiają się zaczerwienione i swędzące miejsca, oraz pęcherze wypełnione często płynem surowiczym. Grzybica pięt może prowadzić do pojawienia się bolesnych pęknięć i ran.

 

 

Choroby podeszwowe stopy

Na części podeszwowej stopy najczęściej szerzą się różnego rodzaju nagniotki - odciski i modzele. O ile modzele nie są bolesne, nie posiadają bowiem rdzenia, to w nagniotkach, gdzie centralnie tworzy się korzeń, ból jest mocno odczuwalny. Ich umiejscowienie pod stopami jest szczególnie dotkliwe, powoduje bowiem ból podczas chodzenia. Jak pozbyć się odcisków pod stopami? Pomocą będzie regularna i właściwa pielęgnacja stóp. Stosowanie odpowiednich zabiegów, kremów nawilżających, peelingów, oraz kąpieli wodnych z solą leczniczą lub ziołowymi naparami powinno znacząco złagodzić dolegliwości. Nie usunie jednakże nagniotków. Do ich pozbycia się będzie konieczne zastosowanie przeznaczonych do tego celu preparatów, zawierających substancje kwasowe, zmiękczające, rozpulchniające, przeciwzapalne i przyspieszające gojenie. Mogą one być w postaci maści lub plastrów.

Profilaktyka i leczenie stóp

W zapobieganiu chorobom stóp ogromną rolę odgrywa profilaktyka. Odpowiednia pielęgnacja i zabiegi higieniczne pozwalają w dużym stopniu na ich ograniczenie. Zmiana twardego obuwia na miękkie i wygodniejsze, zastosowanie wkładek, podpiętek, a przede wszystkim eliminacja zbyt ciasnych i wąskich butów także przyniosą korzystne efekty. Istotna jest również dbałość o zdrowy tryb życia i zredukowanie ewentualnej nadwagi.

Leczenie bólu stopy uzależnione jest od rodzaju schorzenia. Często rozwiązaniem przynoszącym efekty jest zastosowanie środków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Czasami konieczne jest przeprowadzenie zabiegów fizjoterapeutycznych i ćwiczeń wspomagających i rozluźniających mięśnie stóp. Niekiedy jednak powyższe leczenie nie przynosi pożądanych rezultatów - wówczas koniecznością będzie interwencja chirurgiczna. Ból stopy może również być objawem choroby ogólnoustrojowej. Bardzo ważnym jest, aby każda niedyspożycja stopy została odpowiednio zdiagnozowana i poddana profesjonalnemu leczeniu.

Pokaż więcej wpisów z Luty  2023

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4350 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-07
Produkty bezpiecznie zapakowane. Blyskawiczna dostawa. Polecam!!!
2024-07-04
Jestem bardzo zadowolona
pixel